Сергей Катанандов поздравил Эйно Сиуруайнена с 70-летием

Dear Eino!

With all my soul I congratulate you on your 70th birthday! Your achievements in your professional sphere and public service characterize you as a selfless, caring and a many-sided person and are greatly appreciated by the Finish and Karelian people.

Thank you for connecting your life with the Republic of Karelia. I am very grateful to you for many years of cooperation, for your input into the development of economy and culture. The citizens of Karelia think very highly of your efforts to cement friendship between our nations.

We also greatly appreciate your very effective assistance to the youth and elderly citizens on both sides of the border between. Your numerous successful social projects have gained a lot of respect and are secured in the memory of the public in our regions. You are always welcome in our land.

I wish to you a lot of happiness and good health.

Yours faithfully,

Senator Sergei L. Katanandov

Уважаемый Эйно Сиуруайнен!

От всей души поздравляю Вас с 70-летием! Ваши достижения в профессиональной и общественной деятельности на благо жителей Финляндии и Республики Карелия ярко характеризуют Вас как незаурядную личность, неравнодушного и многогранного человека.

Ваша жизнь связана и с историей развития Карелии. Я благодарен Вам за многолетнее сотрудничество, за серьёзный вклад в развитие экономики и культуры. Жители Карелии высоко ценят Ваши многолетние усилия на благо дружбы наших народов.

Благодарю Вас за оказание эффективной помощи молодёжи, а также за заботу о людях старшего поколения по обе стороны границы. Многочисленные успешные социальные проекты снискали уважение общественности в наших регионах.

Желаю Вам крепкого здоровья и благополучия.

С глубоким уважением,

Член Совета Федерации